Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı


Çocuklarda Geniz Eti


Burun eti yani konka sağlıklı her insanda bulunan burun sağlığı için gerekli dokulardır. Yerleşim olarak burnun içindedirler. Geniz eti ise burnun çıkış deliğinde bulunup Vücut için faydası olmayan lenf dokulardır. Genellikle çocuklarda bulunurlar. Burun etleri burnun girişinden görülebilirler. Geniz etleri ise ancak özel aletler yardımı ile (endoskop) görülebilirler.

Geniz eti. Burnun çıkış deliğinde bulunup vücut için faydası olmayan lenf dokulardır

Geniz eti çok büyükse burundan nefes alıp vermeyi engeller. Buna bağlı olarak;

• Gece ağzı açık uyuma, horlama, uykuda nefes durması, gündüz gürültülü solunum oluşur.
• Çocuklarda büyüme gelişme geriliği yapabilir.
• Sık üst solunum yolları enfeksiyonu geçirme sebebi olabilir.
• Diş ve çene gelişimini olumsuz etkileyebilir.

DİKKAT EDELİM: Diş ve çene ile ilgili sorunlar sebebiyle ortodontik tedavi gerektiren çocuklarda bu sorunların sebebi geniz eti olabilir… Geniz eti problemi çözülmeden ortodontik tedavi başarılı olmayacaktır.

Büyük geniz eti orta kulak havalanmasını bozabilir. Böyle bir durumda;

• Tekrarlayan orta kulak enfeksiyonlarına yol açabilir.
• Bazen orta kulakta sıvı birikmesine yol açarak işitme kaybına sebep olur (seröz otit).
• Gece altını ıslatma sebebi de geniz eti ne bağlı burun tıkanıklığından kaynaklanabilir.
• Geniz eti olan çocukların sesleri de olması gerektiğinden farklıdır. Dolu, dolu kalın tonda konuşurlar.

Her hangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı geçirmemesine rağmen her gece burnu tıkalı oluyor ve horluyorsa geniz eti olma ihtimali düşünmelisiniz. Bir KBB uzmanına başvurmanız doğru olur.

Çocuğunuzda geniz eti olduğunu (adenoid vejetasyon hipertrofisi) nasıl anlarsınız?

Her hangi bir üst solunum yolu rahatsızlığı geçirmemesine rağmen her gece burnu tıkalı oluyor ve horluyorsa geniz eti olma ihtimali düşünmelisiniz. Bir KBB uzmanına başvurmanız doğru olur.

Uzun süre geniz etine bağlı burun tıkanıklığı yaşayan çocuklarda zihinsel yetenek keskinliğini kaybeder, fiziksel enerji azalır. çocuğun yüzü uzun, üst dudakları yukarı çekik görünür. Üst kesici dişler meydana çıkar, ağız açık durur, çocuk zekaca geri bir yüz ifadesi taşır.

Geniz etinin tedavisi nasıldır?

Tedavi cerrahidir. Genel anestezi altında tıkayıcı geniz eti ameliyatla alınmalıdır.

Geniz eti ameliyatı hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Ameliyat tam donanımlı hastanelerde genel anestezi altında yapılmalıdır. Ameliyat günü hastaneye aç ve susuz gidilmelidir. İşlem öncesi bazı tetkikler yapılarak ameliyata engel bir durum olup olmadığı araştırılır. Her şey normalse ameliyata alınır. Geniz eti ameliyatı yaklaşık 15 dakika sürer. Hasta açısından kolay bir ameliyattır.

Geniz eti ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası 3 gün kadar katı, kuru, sıcak yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Sulu yumuşak gıdalar tercih edilmelidir. Aşırı efordan sakınılmalıdır. Aksi takdirde nadir görülmekle beraber ameliyat sonrası kanama olabilir. Kanamanın olmaması için ameliyat öncesi aspirin benzeri ilaçları kesmekte dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

Geniz eti ameliyatı kaç yaşından itibaren yapılabilir?

Geniz eti ameliyatı 1,5 yaşından itibaren yapılabilir.

TARTIŞMALI KONU: Geniz eti ve bademcik ameliyatlarının kaç yaşında yapılması gerektiği zaman zaman tartışma konusu olmuştur. Her birinin alt yaş sınırı birbirinden farklıdır. Geniz eti ameliyatında alt yaş sınırı 1.5, bademcik ameliyatında ise 3 yaştır.