Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı


Çocuklarda Burunda Yabancı Cisim


Çocuğunuzun burnuna yabancı cisim kaçtığını farkettiğinizde:

Uzun dönem Burunda yabancı madde kalan çocuklarda belirtiler nelerdir?

Burunda yabancı cisimlerin tedavisi ne olmalıdır?

Yabancı cisimler, özellikle çocukların, burnuna kaçabilirler. Bu yabancı cisimler çoğu kez çocukların oyuncak parçaları, çevrede buldukları boncuk, toka, bozuk para, dikiş iğnesi ya da toplu iğne gibi cisimleri burunlarına sokmaları ile sorunlara yol açabilirler Çocuğun burnuna sokabildiği yabancı cisimler genellikle yumuşaktırlar. Bunların arasında kâğıt mendil, toprak, oyuncak parçaları, silgi sayılabilir. Bazen çocuk bir şeyleri koklamaya çalıştığında da burnuna kaçabilir. Genellikle çocuklar sıkıldıklarında, meraklandıklarında veya başka çocukları taklit ettikleri zaman burunlarına maddeleri sokarlar.

Çocuğunuzun burnuna yabancı cisim kaçtığını farkettiğinizde:

Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırılarak çocuğunuzu sümkürtün. Başarılı olunamazsa hemen bir kbb doktoruna gitmelisiniz.

Maalesef çoğu zaman çocuğunuzun burnuna yabancı cisim kaçtığının farkına varmayabilirsiniz. Bu durumda uzun dönemde çeşitli belirtiler baş gösterir:

Yabancı cismin olduğu tarafın karşısındaki burun köküne bastırarak çocuğunuzu sümkürtün. Sonuç alamazsanız hemen bir KBB doktoruna gitmelisiniz.

Uzun dönem Burunda yabancı madde kalan çocuklarda belirtiler nelerdir?

Burunda yabancı cismin en sık belirtisi tek taraflı burun tıkanıklığıdır. Tıkalı olan burundan kötü kokulu akıntı gelir. Zaman, zaman akıntı kanla karışık olabilir.

Dikkat edelim: Çocuğunuzun yanına yaklaştığınız zaman kötü koku varsa burnunda yabancı cisim olabilir.

Burunda yabancı cisimlerin tedavisi ne olmalıdır?

Tedavide doktor tarafından yabancı cismin burundan çıkarılması esastır. Bazen çocukların burnundan cismi çıkarabilmek için çocuğun sakinleştirilmesi gerekebilir. Bu durumda, hastane ortamında problemin boyutuna göre, çocukla anlaşarak uygulama yapılır. KBB uzmanı aşağıdaki yöntemlerle çocuğun burnundan cismi çıkaracaktır:

• Metal uçlu aspiratörler ile vakumlayarak

• Cismin arkasına ulaşan aletlerle çekerek çıkarmak

• Endoskopik görüntüleme eşliğinde tutarak çekmek

Eğer cisim çok derindeyse ileri itip, ağza düşürerek çıkarılabilir. Fakat bu yöntem, cisim çocuğun soluk borusuna kaçma riski taşıdığından, deneyimli ellerce uygulanmalıdır. Cisim çıkarıldıktan sonra duruma göre burun damlaları veya antibiyotik reçete edilebilir.