Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Yetişkinlerde Burun Tıkanıklığı


Burun Tümörleri


Oldukça nadir olmasına rağmen burun tümörleri fark edilip tedavi edilmezlerse tahrip edici sonuçlara yol açabilir. Konumlarından ötürü geç fark edilebilirler. Yaygın görülen belirtileri aşağıda belirtilmiştir.

Burun kanaması, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, yenileyen sinüzitler, sonradan oluşan burun şekil bozuklukları

Burun şikâyetleri ile birlikte tümör komşu organlara sıçrarsa o organlara ait belirtiler verir. Çift görme, yüzde ağrı ve şişlik, menenjit, sara vb. Burun tümörleri selim veya habis olabilir.

Selim Tümörler

En sık görüleni inverted papillomdur.%15 vakada kansere dönebilme ihtimali olduğu için hızla tedavi edilmesi gereklidir. İnverted papillomalar genellikle tek taraflı burun kitleleri olarak ortaya çıkarlar ve sıklıkla burun polipleri ile karışırlar.

Inverted Papillom
Önemli not: Tek taraflı burun polipi tanısı ile ameliyat olacaksanız ayırıcı tanıda inverted papillom hekiminiz tarafından mutlaka dikkate alınmalıdır.

İnverted papillomun tedavisi cerrahidir. Cerrahide klasik büyük ameliyatlar yerine son zamanlarda endoskopik ameliyatlar tercih edilmektedir.

Habis Tümörler

İçerisinde en sık rastlanılanı skuamöz hücreli kanserdir. Araştırmalar bu tip kanserlerin özellikli endüstriyel atıklara maruz kalmakla ilişkili olabileceğini göstermektedir. Bot ve ayakkabı endüstrisinde, nikel, krom, endüstrisinde çalışan işçilerin ve tekstil işçilerinin burun kanserlerine yakalanma ihtimalinin arttığı gösterilmiştir. İlginç bir şekilde sigara kullanımı ve burun kanseri arasındaki bağlantıyı çok az veri destekler. Bu hastalar için genelde cerrahi ve radyoterapinin kullanıldığı kombine tedavi tercih edilir.

Skuamöz Hücreli Kanser