Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Yetişkinlerde Burun Tıkanıklığı


Burun Polipleri


Burnun içinde olmaması gereken yumuşak dokulardır. Burun etinden farklıdır. Burun eti her insanda olması gereken burun fonksiyonları için gerekli dokulardır. Polipler ise sağlıklı bir burunda bulunmazlar.

Burun Polip
Polipler burnumuzu döşeyen mukozadan kaynaklanırlar. Kökleri çoğunlukla etmoid sinüslerdir. Zamanla büyüyerek tüm burnu doldururlar.

Burunda polip oluşması pek çok hastalıkla ilgili olabilir: kronik sinüzit, alerjik veya olmayan rinitler, samter hastalığı vb.

ÖNEMLİ BİLGİ: Burun polipli hastaların %70’e varan kısmında aynı zamanda astım vardır.

Polipler burnu doldurarak burun tıkanıklığı ve buna bağlı şikâyetlere yol açar. Bunun dışında koku alamama da poliplerin yaptığı karakteristik bir bulgudur.

EK BİLGİ: Çocuklarda ve buluğ çağındakilerde burun polipi sık değildir. Görüldüğü zaman ise kistik fibröz, kartegener hastalığı gibi nadir görülen hastalıklar düşünülmelidir.

EK BİLGİ: Burun polipi ayırıcı tanısı söz konusu olduğunda tümör muhakkak akla gelmelidir. Polip sanılan oluşumlar tümör olabilir. Özelikle inverted papillom denilen tümör poliplerle karışabilir.

Burun polipleri genellikle iki taraflıdır. Nadiren tek taraflı olabilir. Tek taraflı ve maksiler sinüslerden (yanak sinüsü) kaynaklanan poliplerin özel bir ismi vardır: Antrakoanal Polip.

Poliplerin tedavisi cerrahidir. Ancak tek başına yeterli değildir. Altta yatan sebep ne ise tedavi edilmeli, hasta cerrahi sonrası yakın takibe alınmalı gerektiği zaman yardımcı tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Endoskopik sinüs cerrahisi ismi verilen ameliyatla polipler temizlenir. Bu cerrahide endoskop denilen burun içini gösteren ekipmanlar kullanılır. Polipli dokular kaynaklandığı yerlerden temizlenir. Endoskopik sinüs cerrahisi tam donanımlı hastanelerde genel anestezi altında yapılan bir uygulamadır. Poliplere yönelik bu cerrahi sırasında burnun fonksiyonel veya estetik başka sorunları varsa aynı anda çözülebilir.

%70 tek bir ameliyat yeterli olur. %30 vakada ilerleyen zamanlarda tekrar ameliyat gerekebilir. Ameliyat başarısında cerrahın deneyimi önemelidir. Polipli dokuları tam temizleyebilmek artık polip dokusu bırakmamak gerekir. Bununla birlikte her şey usulünce yapılmasına rağmen poliplerin tekrar etme eğilimi vardır. Bunun önüne geçmek için ameliyat sonrası hastayı yakın takibe almak gereklidir. Uzun dönem kortizonlu damlalar, zaman zaman da kortizonlu iğne ve haplar kullanmak gerekebilir.

Burun polipleri hakkında daha detaylı bilgi almak icin sinuzit.gen.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.