Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Yetişkinlerde Burun Tıkanıklığı


Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)


Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Sağlıklı her insanda üçü bir tarafta, üçü diğer tarafta olmak üzere toplam altı adet burun eti vardır. Konka diye de adlandırdığımız bu burun etlerini geniz eti ve burun polipleri ile karıştırmamak gerekir. Gerek geniz eti, gerekse polipler sonradan oluşan, vücut için faydası olmayan dokulardır.

Oysa burun etleri, solunum yolları için vazgeçilmez dokulardır. Soluduğumuz havayı nemlendirirler, ısıtırlar, temizlerler. Bir tür süzgeç görevi görürler ve klima gibi çalışırlar. Konkaelara adını Casserius vermiştir. Ve şöyle yazmıştır: “Konkanın görevi giren havanın gücünü kırmak, ısıtmak ve temizlemektir.”

 

Konkalar görevlerini nasıl yaparlar?

Burun etini saran bir zar tabakası (mukoza) vardır. Burun etlerinin asıl görev yapan kısmı bu zardır. Zarın üzerindeki hücreler soluduğumuz havayı ısıtma, temizleme ve nemlendirme işinde ustalaşmışlardır.

Burun etleri gün içinde geçici olarak bazen büyürler, bazen küçülürler. Stabil ve aynı boyda değillerdir. Bu büyüyüp küçülmeleri süzgecin çapının büyüyüp küçülmesi gibi düşünmek doğru olur.

Bulunduğumuz ortam soğuk ise burun etleri geçici olarak büyür. Soğuk havada burnumuzun tıkanmasının sebebi budur. Sıcak ve temiz havada ise burun etleri geçici olarak küçülür; böylelikle burnumuzu daha açık hissederiz ve daha rahat nefes alırız.

Solunum için bu kadar gerekli olan burun etleri bazen kalıcı olarak aşırı büyüyüp nefes alıp vermemizi sürekli engelleyecek hale gelebilirler. Alt Konka hipertrofisi veya burun eti büyümesi dediğimiz bu durum durduk yerde olmaz elbette. Aşağıda saydığımız bazı sebepler bu duruma yol açabilirler:

• Alerjik nezle.
• Kronik sinüzit (Bu konuda daha detaylı bilgi almak icin sinuzit.gen.tr’yi ziyaret edebilirsiniz).
• Kötü hava koşullarına sahip yerlerde yaşamak.
• Uzun süre burun açıcı damlalar kullanmak.

ÖNEMLİ BİLGİ: Konka Hipertrofilerine bağlı burun tıkanıklıkları gece yatınca artar ve değişkendir. Bazen bir burun deliği fazla, bazen diğer burun deliği fazla tıkanır.