Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Mayıs 11, 2018

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

Burun tıkanıklığı ve sinüs basıncının birçok nedeni vardır: soğuk algınlığı, grip ve alerjiler birkaç isim. Tetikleyicileriniz ne olursa olsun, semptomlar size bulaşabilir. Bir tıkalı burun can sıkıcı olabilir. Burnun damlıyor. Konuştuğunda komik görünüyorsun.  Burnunuzu nihayet nefes alıp vermek için vurmak istediğinizde hiçbir şey çıkmaz. Birçok kişi burun yollarındaki fazla mukusta tıkanmış bir burun olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte, tıkanmış bir burun aslında sinüslerde bulunan enflasyonlu kan damarlarından kaynaklanmaktadır. Bu tahriş olmuş damarlar genellikle soğuk algınlığı, grip, alerji veya sinüs enfeksiyonu ile tetiklenir. Burun tıkanıklığınızın nedeni ne olursa olsun, rahatlatmanın kolay yolları vardır. İşte şimdi daha iyi hissetmek ve nefes alabilmek için yapabileceğiniz sekiz şey var.

Tıkanmış Duyguya Neden Olan Şey Nedir?
Soğuk algınlığı veya alerjiniz olduğunda, burun pasajlarınızı astarlayan zarlar iltihaplanır ve tahriş olur. Bir alerjen gibi tahrişe sebep olan şeyleri boşaltmak için daha fazla mukus yapmaya başlarlar. Daha iyi hissetmek ve daha kolay nefes almak için bu ipuçlarını kullanın.

Ev Tedavileri
Doldurduğunuzda burun pasajlarınızı ve sinüslerinizi nemli tutmaya odaklanın. İnsanlar bazen kuru havanın burun akıntısını temizlemeye yardımcı olabileceğini düşünse de, aslında bunun tersi bir etkiye sahiptir. Zarları kurutmak onları daha da tahriş eder. Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? gibi soruların cevapları şunlardır;

Nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın.

Uzun duşlar alın ya da sıcak bir kap (bu sıcak olmayan) sudan nefes alın.

Bir sürü sıvı iç. Bu, tıkalı sinüslerin önlenmesine yardımcı olabilecek mukusunuzu inceltir.
Burun salin spreyi kullanın. Tuzlu sudur ve burnunuzun kurumasını önlemenize yardımcı olur.
Bir neti potu , burun irrigasyonu veya ampul şırıngası deneyin . Sulama özümünüm hazırlamak için kaynatılmış damıtılmış, steril su veya H20 kullanın. Her kullanımdan sonra sulama cihazını durulayın ve havanın kurumasına izin verin. burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Sorusunun da cevabıdır.
Yüzünüzde sıcak, ıslak bir havlu bırakın. Rahatsızlığı giderebilir ve burun pasajlarınızı açabilir. Bir nemlendirici ağrıyı azaltmanın ve tıkalı bir burun rahatlamanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar. Makine suyun yavaş yavaş havayı doldurduğu neme dönüştürür ve bir odadaki nemi artırır. Bu nemli havada solumak, burun ve sinüslerdeki tahriş olmuş dokuları ve şişmiş kan damarlarını yatıştırır. Nemlendiriciler ayrıca sinüslerinizde mukusu inceltirler. Bu, burnundaki sıvıların boşaltılmasına ve solunumun normale dönmesine yardımcı olabilir. Tıkanıklığınıza neden olan iltihaplanmayı hafifletmek için odanıza bir nemlendirici koyun. Kendini savun. Gece, birkaç yastık üzerine uzan. Kafanızı yükseltmek nefes alımını daha rahat hale getirebilir.
Klorlu havuzlardan kaçının. Burun pasajlarınızı tahriş edebilirler.
OTC İlaçları
Bu ilaçların reçeteye ihtiyacı yoktur ve belirtilerinizi düzeltmenize yardımcı olabilir:

Dekonjestanlar. Bu ilaçlar burun kanallarındaki şişmeyi azaltmaya ve tıkanıklığı ve sinüs basıncını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bunlar gibi, gibi burun spreyleri gelip nafazolin ( Privine ), oksimetazolin ( Afrin , Dristan, Duramist ) veya fenilefrin (Neo-Synephrine, Sinex , Rhinall ). Ayrıca fenilefrin (Lusonal, Sudafed PE, Sudogest PE ve diğerleri) ve psödoefedrin ( Sudafed , Sudogest )gibi haplar halinde bulunurlar. Onları kullanma yönergelerini izleyin. Bir kullanmayın dekonjestan size göre almak ağız doktorunuza danışmadan fazla bir hafta. Dondurucusu giderici burun spreyini 3 günden fazla kullanmamalısınız ya da tıkanıklığınızı daha da kötüleştirebilirsiniz. Bu gibi burun tıkanıklığına ne iyi gelir? sorularına cevap için uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.