Op.Dr. Süreyya Şeneldir

Yetişkinlerde Burun Tıkanıklığı


Alerjik Nezle


Alerjik nezle veya alerjik rinit hassas bünyelerin solunan havadaki bazı maddelere karşı oluşturduğu aşırı reaksiyondur. Ortam havasındaki alerjik maddeler burun tarafından solunduğu zaman hastada şikâyetler başlar. Bu burunda tıkanıklık, gözlerde ve burunda kaşıntı, burun akıntısı ve aksırıktan oluşan klasik tabloya neden olur.

Alerjik nezlede burnu döşeyen zar (mukoza) şişer, alt burun etlerinde büyüme olur. Bu iki durum burundan nefes alıp vermeyi güçleştirir. Normalde akışkan ve şeffaf olan alerjik akıntı koyulaştığı zaman burun tıkanıklığı daha da artar.

Alerjik rinit’in genel tedavisi hakkında detaylı bilgiyi www.sinüzit.gen.tr’den edinebilirsiniz. Burada özellikle alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığının çözümü konusu üzerinde duracağız.

Burun tıkanıklığının giderilmesi için alerjik rinitli hastanın burun mukozasında ve burun etlerinde küçültme yapan sprey veya hap (oral dekonjestanlar) kullanımı gerekebilir.

Alerjik nezlede burnu açmak amacı ile kullanılan dekonjestan spreyler (otrivine, iliadin) çok etkilidir.

Ancak kısa süreli kullanılmalıdır.

ÖNEMLİ NOT: Uzun süreli burun açıcı spreylerin kullanımı bağımlılık yapabilir (rhinitis medicamentosa).

Dekonjestan spreyler (otrivine, iliadin) dışında steroidli (kortizon) burun spreyleri alerjiye bağlı burun tıkanıklığını gidermede oldukça etkilidir.Ancak bu spreylerin etkisinin ortaya çıkması için uzun dönem kullanılmaları gerekir. Kortizonlu spreylerin kullanımına bağlı yan etkiler sık değildir. En yaygın olanı burun kanamasıdır.

Ağızdan alınan tıkanıklık giderici haplar çok etkili olup, sıklıkla antihistaminiklerle birlikte kullanılır. Uzun süre güvenle kullanılabilirler. Ancak bu ilaçlarında uykusuzluk, baş ağrısı ve çarpıntı yapabileceği unutulmamalıdır.

Alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığı ilaç tedavisine cevap vermezse,ameliyat gerekebilir. Ameliyatta amaç burun tıkanıklığını gidermektir.

Dikkat edelim Alerjik nezle ameliyatla düzelmez sadece alerjik nezleye bağlı burun tıkanıklığı düzelir.Alerjik nezlelilerde başlıca aşağıdaki ameliyatlar yapılır.

Alt burun etlerini (konka hipertrofisi) küçültücü cerrahi: Alerjik nezleye bağlı burun etlerindeki büyüme ilerlediği vakit cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir. Ofis ortamında radyofrekansla etleri kolayca küçültülebilirken ilerlemiş durumlarda genel anestezi altında da küçültücü ameliyatlar yapılır.

Burun poliplerine yönelik cerrahi: Alerjik nezlesi olan hastalarda burun polipleri sıklıkla görülebilir. Polipler burnu tıkayabilir. Poliplere yönelik endoskopik cerrahi bu gibi durumda oldukça faydalı olacaktır. Daha geniş bilgi için sinuzit.gen.tr sitesinde “Endoskopik cerrahi” konusunu inceleyebilirsiniz.

Deviasyon ameliyatları: Var olan septum deviasyonu veya başka burun sorunları(nazal valf sorunu vs) alerjik hastalarda şikâyetleri artıracaktır. Bu sorunların cerrahi olarak düzeltilmesi sonrası alerjiye bağlı burun tıkanıklığı belirgin şekilde azalır. Daha fazla bilgi için “Septum Deviasyonu ve Tedavisi” konusunu okuyabilirsiniz.