Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

Nisan 15, 2018

Burun Tıkanıklığı Ameliyatı

Sinüs cerrahisi yıllar içinde gerçekten gelişmiştir. Sinüs cerrahisi bir zamanlar harici insizyonlarla (yüz ve ağızdaki cerrahi kesikler) gerçekleştirildi, kapsamlı burun paketlemesine ihtiyaç duyuldu (örn. burun tıkanıklığı ameliyatı sonrasında kanamayı kontrol etmek için gazlı bez veya diğer materyal burun içine yerleştirildi) önemli ağrı ve rahatsızlık verdi ve sıklıkla ardından uzun bir toparlanma dönemi izledi. Sinüs cerrahisi, nazal endoskop da dâhil olmak üzere teknolojideki son gelişmelerle birlikte, genelde burun yoluyla, yüz veya ağız kesileri olmaksızın gerçekleştirilir. Burun endoskopu burun deliğine yerleştirilen küçük, aydınlatılmış bir metal teleskopdur. Endoskop, cerrahın burun ve sinüslerde, genellikle endoskopa bağlı özel bir video kamera ile görmesini sağlar. Bugün, endoskopik sinüs cerrahisi tipik olarak minimal burun paketlemesi, hafif ağrı ve kısa iyileşme süreleri ile yapılır.

Endoskopık Sınüs Cerrahısı Neden Yapılmaktadır?

Endoskopik sinüs cerrahisi yapmanın en yaygın nedeni “kronik rinosinüzit” veya daha yaygın olarak “kronik sinüzit” dir. Kronik rinosinüzit burun ve sinüslerin iltihaplanması (şişmesi) için tıbbi tedaviyle yeterince gelişmeyen genel bir terimdir. Kronik, iltihapın burnunda ve sinüslerde kalması ve zamanla gitmez (genellikle en az 3 aydır). Enfeksiyon, burun polipleri (burun / sinüs astarının kanserli olmayan şişmesi), alerjiler veya tahriş edici maddeler ve diğer şeyler burnun ve sinüslerin bu iltihabına neden olabilir. Çoğu zaman, hastaların kronik rinosinüzit veya kronik sinüzit neden tam olarak neden bilmiyoruz. Sinüs cerrahisine neden olan daha az yaygın nedenler arasında şunlar sayılabilir: Tekrarlayan enfeksiyonlar (enfeksiyonlar ilaçlarla gittikleri fakat çok hızlı bir şekilde geri döndüğü anlamına gelir), göze, yüze veya beyne yayılmış sinüs enfeksiyonları,

  • Burun polipleri (Bkz. Şekil, siyah oklar),
  • Zayıf hisler koku,
  • Burun ve sinüs boşluklarının tümörleri (kanserli veya kanserli olmayan büyümeler), beynin sızıntısı burun içine akar, gözyaşı kanal burun tıkanıklığı ameliyatı ve diğerleri.

Ek olarak, endoskopik sinüs cerrahisindeki son gelişmeler, sinüs cerrahınızın nörocerrah için beyin ve hipofiz bezlerine veya belirli oftalmoloji prosedürleri için yörüngeleri (göz yuvalarına) ulaşmasını sağlar. Her bir vaka farklıdır. Sinüs cerrahınız burun / sinüs probleminiz için endoskopik sinüs cerrahisinin en iyi seçim olup olmadığını belirleyecektir.

Endoskopık Sınüs Cerrahısınden Önce Hangı Tedavıler Denenmelıdır?

Endoskopik sinüs cerrahisine başlamadan önce, hastalar, tüm makul tıbbi tedavilere teşebbüs edildiğinden emin olmak için doktorlarıyla konuşmalıdır. Sinüzit tedavisinde potansiyel olarak tedavi olanağı bulunan bu ilaçların listesi oldukça uzun sürmektedir. Bu ilaçlar, hem yerel eczanede reçeteli hem de reçetesiz tedaviler içerir. Akut sinüzit (genellikle soğuktan sonra ortaya çıkan ve dört haftadan az süren bir enfeksiyon) için antibiyotikler ana tedavidir. Buna ek olarak burun salinli durulayıcılar veya spreyler antibiyotiklerle birlikte kullanılabilir. Burundan tıkanıklığı tedavi etmek için burun tıkanıklığı önleyici spreyler (psödoefedrin, oksimetazolin) kullanılabilirken, bunlar üç günden uzun sürmemelidir. Burun tıkanıklığı ameliyatı önleyici spreylerin uzun süreli kullanımı ile burun kendilerine bağımlı hale gelebilir ve burun tıkanıklığı kötüleşebilir.

Sinüs enfeksiyonu veya enflamasyonu dört haftadan fazla sürer ve daha kronik bir hastalık olur, tedaviler değişebilir. Antibiyotikler tipik bir 10-14 günlük güzergahtan daha uzun süre kullanılabilir. Burunda püskürtülen burun steroid spreyleri ve ağızdan alınan oral steroidler de iltihaplanmayı azaltmak için kullanılabilir. Doktorunuz sinüslerinize CT (“kedi”) tarama emri verebilir. Sinüs mukus kültürü, doktorunuzun ofisinde, sinüslerinizi tedavi etmek için uygun antibiyotiği seçmeye yardımcı olmak için yapılabilir. Alerjik ilaçlar (oral antihistaminikler, nazal antihistamin spreyleri, alerji atıkları) alerjinin tedavisinde rolü vardır ve bu da burun şişmesine neden olabilir. Birinin alerjisi yoksa, bu alerji tedavileri tıbbi tedaviye önemli katkı sağlayamaz. Sitemizde verilen bu tedavi sayesinde kaliteli ve tecrübeli doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.