Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Nisan 13, 2018

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Grip ve nezle gibi hastalıklarda karşılaşılan bir sorundur. Bazı kişilerde de kronikleşmiş duruma gelen bir sorundur. İnsana çok fazla rahatsızlık ve sıkıntı yaratan bir durumdur. Genellikle sinüzit sorunu olan kişilerde karşılaşılan bir durumdur. Hastalık sonucu oluşan burun tıkanıklıkları diğer durumlarda oluşan burun tıkanıklığına göre daha fazla sorun yaratmaktadır. Burun tıkanıklığı sonucu sürekli ağızdan nefes alınması gerekebilir. Bu da sinir bozucu ve bunaltıcı bir sorun olup insanı psikolojik olarak etkilemektedir.

Burun Tıkanıklığı Sebepleri

Burun tıkanıklığı sebepleri kategorilere ayrılmaktadır. Bunlardan biri yapısal nedenlerdir. Yapısal neden olarak belirtilen durumlar daha çok yetişkinlerde görülen nedenlerdir. Herhangi bir kaza sonucu veya doğuştan gelen burun kemiği eğriliği burun tıkanıklığı sebeplerindendir. Nefes almayı güçlendirecek bir durum olup ileri düzeyde nefes alıp verme sorunu yaşanmasına sebep olması durumunda cerrahi müdahale gerektirebilir. Çocuklarda daha çok görülen yapısal nedenler burun kemiği eğriliğinden çok geniz eti sorunundan kaynaklanmaktadır. Çocuklarda geniz eti olması burun tıkanıklığına sebep olmakta ve nefes alımını zorlaştırmaktadır. Burun tümörleri gibi sorunlarda yapısal nedenler arasında olan burun tıkanıklığı sebeplerindendir. Bunun için de yine cerrahi müdahale gerekebilir. Yapısal nedenler dışında alerjik nezle sorunu olan kişilerde de burun tıkanıklığı sorunu çok sık yaşanmaktadır. Alerjik hastalığı olan kişiler burun tıkanıklığının önüne geçmek için alerjen maddelerden uzak durmalıdır. Burun tıkanıklığı açma yöntemleri ile rahatlanmaya çalışılsa da alerjen maddelerden uzak durulmadığı sürece çözüm olmayabilir. Burun tıkanıklığı sebepleri arasında bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklı vücutta oluşan enfeksiyondur. Enfeksiyon sonucu soğuk algınlığı oluşmakta ve bunun sonucunda da burun tıkanıklığı sorunu yaşanmaktadır.

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Kronikleşen burun tıkanıkları sürekliliği olan bir sorundur. Bu sorunlar geçici olmadığı için mutlaka burun tıkanıklığı açma yöntemleri aranmalıdır. Fakat bu sorun için kesinlikle evde tedavi uygulanmamalıdır. Mutlaka bu konularda uzman hekimlerden destek alınmalıdır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz burun tıkanıklığı nedenleri genelde cerrahi müdahale gerektiren durumlardır. Bunun için doğru hekim seçilmelidir. Bu konu ile ilgili sitemizden bu konu ile ilgili hizmeti alabilirsiniz. Uzman hekim kadrosu ile hizmet verilmekte olup siteden her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu gibi sorunlarda genellikle hekim desteği alınmadan burun tıkanıklığı açma yöntemleri yapılmaktadır. Bu kalıcı bir çözüm olmamakla birlikte hastalığın daha da ilerlemesine hatta kronik bir hal almasına sebep olmaktadır. Mutlaka hekim desteği alınmalıdır.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

  • Burun tıkanıklığı tedavisinde öncelikle sorunun kaynağının ne olduğu bilinmelidir.
  • Buruna kaçan cisimler
  • Geniz eti sorunu
  • Burun kemiği eğriliği
  • Geniz darlığı
  • Burun kemiğinin her hangi bir dış etken sonucu kırılması ve eğilmesi gibi nedenler cerrahi müdahale gerektiren sonuçlar doğurmaktadır.

Bu nedenlerden biri ile burun tıkanıklığı yaşanması durumunda diğer durumlara oranla daha fazla hekim desteği alınması gerekmektedir. Bu konu oldukça ciddiye alınması gereken bir durum olup hekim seçiminin doğru yapılması gerekmektedir. O yüzden bu konuda işinde uzman olan kişilerden destek alınmalıdır. Burun tıkanıklığı ile ilgili sitemizden her türlü desteği alabilirsiniz. Hastalık hakkında gerekli bilgiyi alabilir ve alanında uzman hekim kadroları ile tedavi olabilirsiniz. Sağlığımız çok önemli olup doğru tercihler yapılmasına dikkat etmeliyiz.