Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri Evde

Nisan 11, 2018

Burun Tıkanıklığı Açma Yöntemleri Evde

Burnumuz nefes alma gereksinimimizi karşılamamızı sağlayan vücudun temel organlarındandır. Nasıl kalbimizde oluşan bir sorun hayatımızın her alanını etkiliyorsa, burnumuzda aynı etkiyi yaratır. Burun tıkanıklığı, uyku düzenini büyük ölçüde etkileyerek yaşam kalitemizi düşürür. Kış mevsimlerinde gribal enfeksiyonlara ve mevsim değişikliğine bağlı olarak daha sık görülür. Burun tıkanıklığı, burnumuzda meydana gelen aksaklıklardan kaynaklanabileceği gibi hastalık belirtileri arasında da sıklıkla yer almaktadır. Uygun tedaviye ulaşabilmek için tıkanıklığın asıl nedenini bilmek gerekir. Enfeksiyonlardan kaynaklanan burun tıkanıklıkları için en etkili çözüm doktor kontrolünde kullanılan ilaçlardır, bunların yanı sıra evde uygulanabilecek bazı yöntemlerde bulunmaktadır. Alerjiden kaynaklanan burun tıkanıklığında ise sadece bu yöntemleri uygulamak veya doktor kontrolünde kullanılan ilaçlar yeterli değildir. Kalıcı bir çözüme ulaşmak için yaşam koşullarına düzen vermek gerekmektedir. Nedenini öğrenmenin en doğru yolu doktorunuza başvurmaktır. Doktor kontrolünde olmadan kullanılan ilaçlar ve burun tıkanıklığı açma yöntemleri evde yapılan uygulamalar tıkanıklığı giderebildiği gibi daha sonrasında daha büyük hasarlara neden olabilir.

Evde Burun Tıkanıklığı İçin Yapılabilecek Yöntemler

  • Doktorların ilaçlar dışında en çok önerdiği yöntemlerden biri, burun deliklerine zeytinyağı damlatmaktır.
  • Geçmişten günümüze kadar gelen yöntemlerden biride, bez yakmaktır. Yanık bez kokusunu içine çekmek burun tıkanıklığı gideren yöntemlerden biridir.
  • Sıcak suyun buharına durmak bir çok şeye iyi geldiği gibi genizleri yumuşatarak burun tıkanıklığına iyi gelir.
  • Tuzlu su en bilinen yöntemlerden olduğu gibi uygulanması kolay yöntemlerden biridir. Suya eklenen tuz eritilerek burna çekilir. Bu yöntem günde 2-3 kez uygulanabilen yöntemlerdendir.
  • Bu yöntemlerle birlikte kalıcı çözüm için vücudu sıcak tutmak, sigara dumanından uzak durmak gerekmektedir.

Evde Uygulanabilecek Bitkisel Yöntemler

Evde uygulanabilecek birçok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı şunlardır;

  • Lavanta çiçeği, pek bilinen yöntemler arasında yer almaz. Suyun içerisine bir tutam atılıp kaynatılan lavanta çiçeği burna çekilerek burun tıkanıklığını giderir.
  • Atkuyruğu otu, nergis çiçeği otu ile birlikte ince – ince kıyılır daha sonra dövülerek ezilir.Zeytinyağı ve su ile karıştırılıp bir kaç gün bekletildikten sonra burun spreyi gibi burna sıkılarak tıkanıklık giderilir.
  • Bunların yanı sıra; sıcak suya nane, maydanoz gibi bitkiler atılıp kaynatılarak elde edilen karışım burna damlatılır.

Alerjiden Kaynaklı Burun Tıkanıklıklarında

Bu tür tıkanıklıklar genellikle mevsim geçişlerinde meydana gelir. En çok ilkbahar mevsiminde görülen türdendir. Baharın gelişiyle açan çiçeklerin polenleri, tozlar alerjiyi tetikleyerek burun tıkanıklığına sebep olur. Bu tıkanıklıklarda tedavi yöntemleri doktora danışılarak kullanılan ilaçlardır. Doğal yöntemlerin alerjik tıkanıklarda kalıcı etkileri pek görülmez. Alerjinin neden olduğu etmenlerden uzak durmak iyileşme sürecini hızlandırıp, tedavinin kalıcılığını etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle doktor tarafından doğru teşhis konulması çok önemlidir.

Günümüzde insanlar doktorlardan önce internete danışmaktadırlar ve burun tıkanıklığı açma yöntemleri evde nasıl açarım diye araştırmaktadır. İnternette bu konuyla alakalı birçok bilgi yer almaktadır. İnternette bilgi kirliliği bu kadar çok iken, yazılan her bilgi doğru olmamakla birlikte insanları yanlış yönlendirebilir. Doğru sitelerden doğru bilgilere ulaşmak bu konuda çok mühimdir. Yazılmış olan her yöntemi uygulamak hastalığı tedavi etmekten ziyade daha kötüye götürebilmektedir. Sitemizde paylaştığımız yazılarda en çok dikkat ettiğimizde konular arasında insanları yanlış yönlendirmemize neden olacak bilgilerin paylaşılmaması yer almaktadır. Denenmiş, uygulanabilir ve sağlığa zararı olmayan yöntemleri sizlerle paylaşmaktayız. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz, diğer yazılarımıza ulaşmak için sitemize göz atabilir ve hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.