Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Mart 13, 2018

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Bebeğinizdeki sorunun nedenini çözmek gerekir ki buna göre tedbirli olalım. Yetişkinlerde bile problem olan burun tıkanıklığı bebekler için olukça zorlayıcıdır. Bebeklerimiz için nefes almak burun yoluyla gerçekleşir sadece. Bebekler özellikle altı ayı doldurmadan ağızdan soluk alamazlar. Bu nedenle burun tıkanıklığı bebekler için oldukça büyük problemdir. İştahları kesilir, uyumakta güçlük çekerler ve bununla beraber nezle geçirirlerse burunlarının daha çok tıkanmasıyla ciddi ölçüde rahatsızlık yaşayacaklardır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Çözümler

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusuna cevap arayacak olursak, etkili tedavi yollarının başında serum fizyolojiktir.

  • Belli aralıklarla buruna verilen ölçüde damlatılıp uygulanır.
  • Bebeğin sırtüstü yatması ve birazda olsa sırtını dik pozisyona getirmek bebek için faydalıdır. Bebeğin başının altına küçük bir minder koyarak sırtını hafif dik bir konuma getirebilirsiniz. Ancak bebek için tehlikeli olacak kadar dikleştirmeyin ki bebeğin düşmesine zemin hazırlamayın.
  • Bebeğin bulunduğu ortamda hava temiz olmalıdır ve yeterince hava olmalıdır. Bebeğinizin bulunduğu ortamı belirli bir ölçüde nemlendirmeniz faydalı olacaktır.
  • Bebeğinizin yeterli sıvıyı aldığına emin olun.
  • Çevrede bilinen bazı yağlar vardır aktarlardan alınıp buruna sürülen yağlar, bebeği rahatlattığı söylenir. Fakat doktorunuza danışmadan bu tür söylemlerle hareket etmeyin, yan etkileri olabilir. Tıp biliminin olukça geliştiği bu zamanda bu tür yolları doktora danışmadan kullanmak yerinde bir davranış olmayacaktır ve sizi belki daha zor bir sürece sokacaktır. Yan etkileriyle karşılaşabileceğiniz yöntemlere başvurmayınız. Doktorumuz burun tıkanıklığının nasıl giderileceği konusunda size yardımcı olacaktır. Sitemizden yardım alabilirsiniz.
  • Serum fizyolojik uygulanması doktorumuz tavsiyesiyle önerimizdir. Bebeğinizin burnunu temizleyip,  kullanmalısınız. Burun mukozasını yıpratmadan kullanılmalıdır. Kullanım sonrasında da bebeğin burnunda sümük oluşabilir, bebek bunu kendi doğal reaksiyonlarıyla atabilir. Öksürük yoluyla sümüğü dışarı atar ve ya hapşırma yoluyla sümüğü dışarı atar.  Serum fizyolojikten sonra burun aspiratörü kullanabilirsiniz.

Bebeklerde Burun Temizliği Ve Tıkanıklığın Giderilmesi

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir gibi sorular için sitemizden yardım alabilirsiniz. Oldukça önemli bir konudur. Bebeklerin solunum yolu yetişkinlere göre daha küçük bir alanı kapsar, dardır. Bebek emerken soluk alıp verebilmelidir. Meme ağızdadır ve burundan soluk alıp verebilmelidir bebek bu esnada.

Özellikle, bebeklere banyo yaptırdıktan sonra küçük, temiz bir bez parçasıyla burun temizliği yapılmalıdır. Böylece burunda birikebilecek tıkanıklık yaratacak kirlenmelerin önlemini almış olursunuz.

Bebeklere serum fizyolojikle çözülmeyen durumlarda doktorumuz tarafından kontrollü bir şekilde kullanabileceğiniz solüsyonlar önerilebilir. Burun tıkanıklığı bebeklerde nasıl geçer sorusunun cevabını metnin içeriğinde bahsettik. Eğer bebeklerde bu sorun çözülmezse bebek büyüdükçe fiziksel ve ya zihinsel sorunlara zemin hazırlayabilir. Burnu tıkalı olan bebek onun için eğlendirici aktivitelerden bile zevk almaz. Çevresine karşı kayıtsız kalmaya başlar ve öğrenmesi gerekenlere, ilgi duyması gereken şeylere aldırış etmez. Bebek oldukça huzursuzdur, burnu tıkalı olduğu için.

Gördüğünüz gibi birçok durumu zincirleme etkilemektedir,  bebeğin sağlık durumu. Sorunların basit olduğunu düşünerek önemsemeyip tedavi yoluna gitmemeyi düşünmeyiniz. İleride bebeğiniz ve sizin için zor bir sürece yol açabilir ufak bulup tedavi etmediğiniz sağlık sorunları. Sitemizden bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir gibi diğer sorular için gerekli yardımı güven içinde alabilirsiniz. Bebeğinizin sağlığı,  mutlu bir aile demektir. Sağlıksız bebek beraberinde huzursuzluk getirir. Sağlık problemlerini ufak bile görseniz göz ardı etmeyiniz. Sağlık, bebeğiniz için olduğu kadar sizin için de oldukça önemlidir. Detaylı bilgi için sitemizden güvenle destek alabilirsiniz.