Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer 

Mart 11, 2018

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer

Çocuklar hayatımızın en önemli varlıklarıdır. Onların her türlü problemine büyük bir hassasiyet ile yaklaşırız. Çocuklarımız belli yaş aralıklarında hastalıklarını tam olarak bize ifade edemezler. Bu konuda bize büyük sorumluluk düşmektedir. Onların her tavrının bir anlamı olduğunu biliriz ya da anlamaya çalışırız. Mutlu olduklarında sevinçlerini paylaşmak isteriz, hasta olduklarında da elimizden geleni yapmak ve sorunu bir an önce çözmek isteriz. Bebekler de bu durum daha sorunlu bir hale gelebilmektedir. Bebeklerimiz kendilerini ifade etme şekli genel de ağlayarak ya da huzursuzluğunu farklı şekillerde ifade ederek olmaktadır. Burun tıkanıklığı da bebeklerimizi son derece rahatsız eden önemli bir sorundur. Bu gibi sorunlarda bebekler ağzı açık olarak uyumak zorunda kalırlar. Bu durum da son derce sorunlu bir nefes alma şeklidir ve rahatsızlıkları arttıracaktır. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer konusu son derece ciddi bir konudur. Kesinlikle tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardan biridir. Ve uzman bir hekim desteği alınmalıdır.

 

Bebeklerde Burun Tıkanıklığının Sebepleri Nelerdir?

 

Yetişkinlere oranla bebeklerde gelişen burun tıkanıklığı daha sorunlu bir durum oluşmaktadır. Sümkürme işlemi bebeklerde olamayacağı için bu durum daha zor bir süreçtir. Yetişkin biri burun temizlemeyi kendi başına yapabilirken bebeklerde bu durum annesi ya da bir ebeveyni vasıtası ile yapılabilmektedir. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekmektedir. Öncelikle profesyonel yardım çok önemlidir. Peki bebeklerde burun tıkanıklığının sebeplere nelerdir?

  • Burun tıkanıklığı soğuk algınlığına bağlı olarak gelişebilir.
  • Evdeki ısıtma sisteminin ev ortamını kuru bir atmosfere dönüştürmesi nedeni ile olabilmektedir.
  • Geniz eti oluşumu da bebeklerde burun tıkanıklığı sebeplerindendir.
  • Alerjik nedenlerde burun tıkanıklığı oluşturabilmektedir.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ciddi bir konudur. Çok dikkatli bir şekilde temizlenmeli ve bebeğin rahat bir nefes alması sağlanmalıdır. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçeradlı yazı içeriklerini sitemizden daha detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Bu konuda ne yapabileceğiniz konusunda son derece bilinçlendirici yazı içeriklerini Doktorumuz Süreyya Şeneldir’in kaleminden okuyabilirsiniz. Son derece faydalı bilgiler elde edeceksiniz. Doğru kaynaklardan elde edilen bilgiler daima hayat kurtarıcı olmaktadır. Evde geleneksel yöntemleri denemeniz sakıncalı olacağından mutlaka sitemize göz atmanız doğru bir seçim olacaktır.

Tedavi Nasıl Olmalıdır?

 Bebeklerde burun tıkanıklığının mutlaka giderilmesi gerektiğini baştaki yazı içeriğimizde de ifade etmiştik. Tedavi edilmeyen burun tıkanıklığı çocuklarda uyku apnesine kadar gidebilmektedir. Solunum yetmezliğine bağlı olarak gelişen kalp durmaları da görülebilmektedir. Bu nedenle uzman bir hekimin bilgilendirmesi ile gerekiyorsa tıbbi tedavi uygulanmalıdır. Bunun için bebeklere uygun burun spreylerinin kullanımı önerilir. Burun içi yumuşatıcıları da faydalı aparatlardır. Eğer burun tıkanıklığının altında yatan soğuk algınlığı, ya da geniz eti gibi sorunlar var ise bunların tedavisinin yapılması son derece önemlidir. Öncelikle burun tıkanıklığının altında yatan sebep bilinmelidir. Ve tedavi buna göre uygulanmalıdır. Bu tür rahatsızlıkların bebeklerde görülme olasılığını en az indirgemek için bebekleri sık – sık emzirmek bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Ayrıca bebeğinizin odasını nemli tutmanız da burun tıkanıklığını büyük ölçüde önleyebilecek bir seçenek olacaktır. Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer endişesini her yeni doğan bebeği olan aileler yaşamaktadırlar. Önemli olan nerede ne yapılacağına doğru karar verebilmek olacaktır. Evde kesinlikle geleneksel tedavi yöntemleri uygulanmamalıdır. Bebeklerinizin teni çok hassas olduğu için uygulama esnasında kalıcı hasarlar oluşabilir, bu gibi durumlarda merkezimizden güvenle destek alabilirsiniz.