Alerjik Nezle

Şubat 11, 2018

Kış aylarında en çok yaşadığımız sorunlardan biridir nezle. Bunun için aldığımız önlemler de yetersiz kalabilmektedir. Peki alerjik nezle iseniz bu durumu nasıl ayırt edeceksiniz ? Alerjik nezle soğuk algınlığı ile gelişen nezleden daha farklı bir rahatsızlık türüdür. Soğuk algınlığı ve nezle çok karıştırılan rahatsızlıklardandır. Soğuk algınlığı tedaviye cevap veririp ve daha kısa bir zamanda iyileşme göstermektedir. Fakat alerjik nezle alerjiye sebep olan etkiye maruz kaldıkça devam etmektedir. Bu etkinin olduğu ne tespit edilmeli ve tedavi bu şekilde uygulanmalıdır. Alerjik nezle alerjik sebeplere bağlı gelişen ve soğuk algınlığını bir nebze de olsa taklit eder fakat belirtileri son derece farklıdır. Eğer tam olarak soğuk algınlığı mı yoksa alerjik nezle mi olduğunuz konusunda net bir fikir sahibi değilseniz hekiminiz size net bir tanı koyacaktır ve durumunuzun soğuk algınlığından mı yoksa alerjik nedenlerden mi olduğunu belirleyecektir.

 

Alerjik Nezle Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve alerjik nezle genel anlamda birbirinden çok farklıdır. Genelde iki rahatsızlığın belirtileri karıştırılır. Soğuk algınlında hapşırma, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtiler ile kendini belli eder. Alerjik nezlenin bulguları daha farklıdır. Alerjik nezle halk arasında saman nezlesi olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer adı da alerjik rinit olarak tanımlanmaktadır. Alerjik nezle ilaç tedavisi ile önlenebilmektedir. Eğer bu durum sık sık tekrarlanıyorsa aşı yöntemi de denenebilmektedir. Büyük oranda aşı yöntemi tedaviye cevap vermektedir.  Peki, alerjik nezlenin belirtileri nelerdir?

 

  • Alerjik nezlede gözlerde kaşıntı görülmektedir.
  • Burun akıntısı da alerjik nezleye eşlik eden belirtilerden biridir.
  • Boğazda kaşıntı da sık sık görülen rahatsızlıklardan biridir.
  • Burun bölgesinde yanma ve kaşıntı da alerjik nezle de görülen belirtiler arasındadır.

 

Soğuk algınlığının belirtileri arasında en belirleyici belirti ise yüksek ateştir. Öksürükle birlikte burun ve geniz akıntısı da buna eşlik eden diğer belirtileri arasında yer almaktadır. Alerjik nezle de bir diğer fark ise sürekli tekrar etmesidir. Alerjik neden ortadan kalmadığı sürece alerjik nezle sık sık tekrar edecektir.

 

Alerjik Nezle Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

 

Öncelikle alerjik bünyelerin nelere karşı alerjilerinin olduğunun tespit edilmesinin bilinmesi gerekmektedir. Alerjiye sebep olan pek çok neden olduğu bilinmektedir. Hangi maddelere karşı alerjinizin olduğunu basit bir alerji testi ile öğrenmeniz mümkün olacaktır. Doktorunuz sizi bu konuda uyaracaktır. Bunun için sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Hekimimiz Süreyya Şeneldir’in alerji de dahil olmak üzere burun ve burun rahatsızlıkları ile ilgili pek çok makalesi bulunmaktadır. Akademik bilgisi ve tecrübelerini aktardığı web sitemizden bizlerle de iletişim kurabilirsiniz. Alerjik nezle ve sebep olan etmenler arasında polenler de vardır. Özellikle bahar aylarında polenler sıkça havada uçuşurlar. Bu aylarda kendinizi korumanız önemlidir. Ayrıca doktorunuzun verdiği alerjik etkiler için olan ilaçlarınızı kullanmakta da fayda olacaktır. Ev içinde bulunan halı ve mobilya tozları da alerjiye sebep olan etkenlerdendir. Nemli ortamlarda bulunan mantarlar da alerjiye sebep olmaktadır. Alerjik nezlede ilaç tedavisinin yanında aşı yöntemi de denenmektedir. En son teknolojik gelişmeye bağlı olarak ışık tedavisi uygulanmaktadır. Alerjik nezle nedeni ile burun eti ve polip büyümesi sorunları ile sık sık karşılaşmanız mümkün olacaktır. Hekiminiz bu durum da cerrahi operasyona da karar verilebilmektedir. Hekimimiz cerrahi alanda aklınıza takılan sorulara yanıt verecek açıklamaları ile sitemizde sizlere hizmet vermektedir. Web sitemizden merkezimizi ve uzmanımızı inceleyebilir ve güvenle hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.