Alerjik Nezle Tedavisi

Şubat 10, 2018

Alerjik nezle hassas bünyelerin yaşam kalitesini neredeyse kabusa çeviren bir süreç yaşatmaktadır. Burun içi çeşitli etkenlere bağlı olarak iltihaplanmaktadır. Bu durum alerjik bünyelerde daha sık görülmektedir. Tedavi edilmesi gerekli olan bir rahatsızlık türüdür. Genellikle ömür boyu sürdüğü ifade edilen bir rahatsızlık olan alerjik nezlede tıbbın gelişmesi ile farklı tedavi seçenekleri mümkün olmaktadır. En önemlisi de alerjik etkenlerden uzak durmaktır. Bu kontrol yöntemi oldukça faydalı bir yöntemdir. Alerjik nezle tedavisi zor bir süreç değildir ancak; tekrarlayabilme olasılığı yüksektir. Bunun için bünyenizin neye alerjisi olduğunu bilmeniz büyük önem taşımaktadır. Böylelikle tedavi sürecinizde kolaylaşacaktır. Neye alerjinizin olduğunu bilmek sizi ve sizi tedavi edecek olan hekimin işini kolaylaştıracaktır. Bunun için hekiminiz sizi en doğru şekilde yönlendirecektir.

 

Alerjik Nezleye Tanı Koyma

 

Alerjik nezle günlük hayatımızı zora sokan bir rahatsızlıktır. Normal nezle ile alerjik nezle birbirinden farklıdır. Alerjik sebepler hastalığı daha fazla tetiklemektedir. Soğuk algınlığına bağlı olan nezle de rahatsızlık belirtilerin yanı sıra ateş de hastalığa eşlik etmektedir. Hapşırmak ve gözlerde kızarma, sulanma gibi belirtiler alerjik nezlede sık sık görülmektedir. Alerjik nezle tedavisi sürecinde dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta alerjik nezleye sebep olan etmenlerdir. Eğer rahatsızlığınız alerjik madde ile temas edince başlıyor ise bu durum daha net bir belirleyici olmaktadır. Sitemizden alerjinin nedenleri ve tedavisi ile bilgi alabilmeniz mümkündür. İtina ile çalışmalarını yürütmüş olduğumuz sitemizden pek çok hastamız istifade etmektedir. İçerik bakımından son derece zengin olan web sitemiz için doktorumuz Süreyya Şeneldir bütün tecrübelerini sizlerle paylaşmaktadır. Aynı zamanda doktorumuz Türkiye de bir ilk olan burun okulunun kurucusudur. Web sitemizden burun okulu linkinden yayımlanan içerikleri takip edebilir ve Türkiye’nin pek çok bölgesinden katılımcı olan cerrahlarımızın paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

 

Alerjik Nezlede Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

 

Alerjik nezle tedavisi dikkat edildiğinde kolay bir şekilde süreç tamamlanmaktadır. Ancak öncelikle alerjik tetkikler ile hastalığın tanısı konulmalıdır. Tozlu ortamlar alerjiyi daha fazla tetikleyecektir.

 

  • Alerjik etkiler özellikle polenlerin olduğu dönemlerde ortaya çıkmaktadır.

 

  • Sigara kullanımı da alerjik nedenleri etkilemektedir.

 

  • Yaşam alanlarınızda toz ve tüy barındıran örtü vs gibi etkenleri ortadan kaldırmanız gereklidir.

 

  • Eğer tozlu ortamlarda bulunmanız zorunlu ise kendinizi bu etmenlerden koruyucu aparatlar kullanmalısınız.

 

Tedavi sürecinizde kendinize dikkat etmeniz bu süreci daha da kısaltacaktır. Ancak alerjik nezle ihmal edilmemelidir. İhmal edildiği halde astıma dönüşebilme ihtimali yüksektir. Bu süreçte mutlaka tedavi olmak gereklidir. Bu bütün rahatsızlıklar için de geçerli olan bir durumdur. Tedavide az bir gecikme de olsa bu çok önemlidir. Alerjik nezle de bunlardan biridir. Tedavi edilmediğinde astımın oluşmasının yanında sinüzit rahatsızlığı da gelişebilmektedir.  Bu durumda burun tıkanıklığı sorunlarını ortaya çıkaracaktır. Burun tıkanması da nefes alma güçlüğünü tetiklediğinden tedavi edilmeyen alerjik nezle daha da ilerleyecek ve daha kötü sonuçlar doğuracaktır. Ev ortamı da tedavi sürecinde son derece önem taşımaktadır. Hijyen bu noktada çok gerekli bir unsurdur. Yatak odası her gün temizlenmelidir. Özellikle polen mevsimlerinde çamaşırlarınız dışarıda kurutulmamalıdır. Pencereler kapalı tutulmalı ve polenlerin içeriye girmesi önlenmelidir.